Gorące tematy: Ryszard Opara: „AMEN” Dyżury administratorów RSS Kontakt
Uwaga! Wygląda na to, że Twoja przeglądarka nie obsługuje JavaScript. JavaScript jest wymagany do poprawnego działania serwisu!
106 postów 33 komentarze

baltowcom

baltowcom - piszę o tym co widzę

Nowe materiały o Wałęsie! i "Nocna zmiana"po20latach!

ZACHOWAJ ARTYKUŁ POLEĆ ZNAJOMYM

Nie ulega wątpliwości, że przeszłość Wałęsy interesowała służby całego bloku sowieckiego, a i polscy towarzysze specjalnie nie ukrywali w rozmowach faktu współpracy Wałęsy z bezpieką – dodaje Cenckiewicz.

  Tylko w "GPC": sensacyjny dokument nt. Wałęsy - niezalezna.pl  

 

W Archiwum Służb Bezpieczeństwa (Archiv bezpečnostních složek) odnaleziono sensacyjne materiały z okresu PRL dotyczące Lecha Wałęsy. 

Dokument został przekazany dr. hab. Sławomirowi Cenckiewiczowi przez dr. Petra Blažka, jednego z najbardziej znanych czeskich historyków.

Jest to notatka z rozmów przeprowadzonych przez towarzyszy czechosłowackich z dyrektorem Departamentu III „A” gen. bryg. Władysławem Ciastoniem na początku 1981 r. Dokument zatytułowany „Informacja o niektórych doniesieniach naczelnika Departamentu III »A« Ministerstwa Spraw Wewnętrznych PRL” pochodzi z marca 1981 r.

„Co do współpracy Wałęsy z funkcjonariuszami polskiej Służby Bezpieczeństwa, Ciastoń oznajmił, że do pozyskania Wałęsy doszło w roku 1970 w czasie strajków na Wybrzeżu. Informacje podobno pisał własnoręcznie. Podpisywał też potwierdzenia odbioru kwot pieniężnych, które otrzymywał za współpracę. Ciastoń nie wie, kiedy skończyła się współpraca Wałęsy z SB, ale trwała jeszcze w roku 1976” – czytamy w dokumencie.

Dr hab. Sławomir Cenckiewicz, badacz historii najnowszej, współautor książki „SB a Lech Wałęsa. Przyczynek do biografii”, uważa odnaleziony dokument za niezwykle ważne źródło potwierdzające i uzupełniające stan wiedzy na temat przeszłości Wałęsy.

– Uderzająca jest dosadność tych kilku zdań poświęconych Wałęsie. Zawiera się w nich wszystko, co najbardziej istotne w tej sprawie: potwierdzenie faktu współpracy agenturalnej, sporządzanie własnoręcznych doniesień i sygnowanie podpisem pokwitowań na odbiór pieniędzy – mówi Cenckiewicz „Gazecie Polskiej Codziennie”.

– Ponadto gen. Ciastoń jednoznacznie stwierdził, że Wałęsa współpracował do 1976 r. To również wydaje mi się bardzo istotne, gdyż coraz częściej słyszymy o incydentalnej i co najwyżej kilkunastomiesięcznej współpracy Wałęsy z SB. Z książki „SB a Lech Wałęsa” wiemy, że jeszcze w 1992 r. w archiwach MSW znajdowały się doniesienia „Bolka” z 1974 r., a fakt wyrejestrowania Wałęsy z aktywnej sieci agenturalnej nastąpił w czerwcu 1976 r. Z dokumentu przekazanego mi przez Czechów wynika, że realna współpraca Wałęsy z bezpieką mogła trwać także po 1974 r. Jestem wdzięczny dr. Blažkowi za ten dokument. Myślę, że jesteśmy na dobrej drodze, by pozyskać więcej takich źródeł. Nie ulega wątpliwości, że przeszłość Wałęsy interesowała służby całego bloku sowieckiego, a i polscy towarzysze specjalnie nie ukrywali w rozmowach faktu współpracy Wałęsy z bezpieką – dodaje Cenckiewicz.

Historyk zapowiada szybką publikację tłumaczenia dokumentu z historycznym komentarzem na łamach najbliższego numeru dwumiesięcznika „Arcana”.

Więcej tylko w dzisiejszej "Gazecie Polskiej Codziennie"!

http://niezalezna.pl/29381-tylko-w-gpc-sensacyjny-dokument-nt-walesy

 

 

Oświadczenie: Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB

http://baltow.salon24.pl/419864,oswiadczenie-lech-walesa-byl-tajnym-wspolpracownikiem-sb

 

 

Z wokandy sądowej: Lech Wałęsa vs Krzysztof Wyszkowski

http://baltow.salon24.pl/420422,z-wokandy-sadowej-lech-walesa-vs-krzysztof-wyszkowski

 

 

"Nocna Zmiana"-20latPO-Szacunek,Panie Janie!

http://baltow.salon24.pl/420458,nocna-zmiana-20latpo-szacunek-panie-janie

KOMENTARZE

 • Oto dowod stawiajacy kropka nad i...
  Mam nadzieje, ze dokument ten moze byc bardzo pomocny w ukroceniu gehenny Pana Krzysztofa Wyszkowskiego i ostudzi rozgrzanych do czerwonosci niezlustrowanych sedziow..
  Nalezy sie domagac zmiany nazwy portu lotniczego, bo to wstyd by platny kolaborant byl wynoszony na piedestal jak w krajach totalitarnych. Uniewaznic nagrode Nobla dla kolaboranta..

  zaorac, wyrwac chwasty i zaczac od nowa..
 • @Eclipse 17:20:00
  Wałęsie zaczyna palić się grunt pod nogami. Teraz wszędzie będzie swą obleśną twarz pokazywał w mediach. Gdzie widać jakiś kawałek kamery to zaraz wyskakuje Wałęsa jak królik z kapelusza. Czas jego się kończy ...przyjdzie wystawić jemu i jego kolesiom rachunek.
 • @Eclipse 17:20:00
  A Graś, sorry, Wachowski to na darmo pilnował swojego bossa?
 • @Alan Parsons Project 23:00:58.
  Przecież Bolek to tylko słup...sznurki POciagane są POwyzej...
 • "Nowe materiały o Wałęsie!"
  Jakie tam znowu nowe.. przecież to już zgrana do bólu piłka.

  Jakby tak sięgnęli do zbiorów zastrzeżonych do choćby takiego Olszewskiego albo jeszcze lepiej Kaczyńskich.. i innych, którzy wciąż mają duże wpływy na bieżącą politykę. Odtajnić przeszłość tych ludzi.

  .. o to by było coś.
 • @konserwatystka 22:14:07
  Walnij czerwonego, to albo powie że sam się wyżywi, albo że, po niemiecku, kartofel jest be.

OSTATNIE POSTY

więcej

ARCHIWUM POSTÓW

PnWtŚrCzPtSoNd
     12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31